Shetlandské plemeno

IMG_3448

Standard plemene

Zdroj: http://www.shetland-sheep.org.uk(Asociace Shetlandských ovcí v Anglii)

Shetlandské plemeno ovcí je klasifikováno jako původní plemeno. Shetlandské ovce jsou malé, útle stavěné a patří do severní „krátkoocasé“ skupiny. Jsou přizpůsobeny topografickým a klimatickým podmínkám Shetlandských ostrovů po více než tisíc let. Kromě velké odolnosti mají schopnost prospívat i při nízké úrovni výživy. Jejich plodnost se pohybuje okolo 160%. Značné jsou rozdíly ve výšce a hmotnosti ovcí, a to dle podmínek výživy. Například ovce na kopcích Shetlandských ostrovů, přezimované venku od jehňat, mají živou hmotnost kolem 22 kg, naproti tomu ovce z farmy v jižní Anglii mají v průměru 45 kg. Beran v nejlepší kondici může vážit i 65 kg.

Berani mohou být s rohy, ale i bez rohů. Ovce jsou normálně bezrohé, ale občas se krátké rohy otočené dozadu můžou vyvinout. Rohy berana mohou mít průřez kulatý, nebo hranatý s příčnými vráskami, rostou nad hlavou v otevřené spirále se špičkami směrem ven. Na základně jsou posazené  v ideálním případě 2,5 – 5 cm od sebe. Beran s těžkými hranatými rohy může mít i užší základnu. Zaznamenáni a vyfotografováni byli i čtyřrozí berani, avšak ti jsou vzácní. Ocas má pouze 13 obratlů, je mnohem kratší než u komerčních plemen, která mívají 26 obratlů.

Nejdůležitějším znakem tohoto plemene je jeho vlna, nejjemnější ze všech původních plemen s úžasnou paletou barev a vzorů. Existuje 11 hlavních barev a 30 uznávaných vzorů zbarvení (kreseb). Vlna má tendenci na jaře pelichat, v tomto období může být ivytrhávaná rukou. Vlna z jednoho zvířete váží kolem 0,9 – 1,4 kg.

Jako čisté plemeno mají vysoce kvalitní libové maso s vynikající chutí a jemnou texturou.

Více zde: http://www.shetlandskaovce.cz/products/popis-shetlandska-ovce/

 

Shetlandská vlna a její přírodní barvy.

Ze všech britských plemen mají shetlandské ovce tu nejjemnější, mimořádně měkkou vlnu. Používá se k výrobě jemňoučké krajky, slavného „Fair Isle“ úpletu a jemných tvídů (skotských vlněných látek). Spolky Shetlandkých vln jsou častými vítězi soutěží a vlna je exportována pro ruční předení do USA a Japonska. U shetlandských ovcí existuje 11 hlavních barev vlny s mnoha odstíny a variantami, ty jsou uvedeny na obrázcích níže, převzatých z fotografií od Dr. Shu Bowie. Existují dva vzorky barvy „Shaela“, kvůli rozdílnému významu v různých částech Shetlandských ostrovů.

shaela 2c_shaela2

emsketc_emsket

greyc_grey (1)

light greyc_ltgrey

mooritc_moorit

dark brownc_dkbrown

blackc_black

shaela 1c_shaela1

whitec_white

fawnc_fawn

miogetc_mioget

musketc_musket

Barvy a značení Shetlanských ovcí.

V roce 1996 byl mezi chovateli proveden průzkum barevných značení a kreseb ovcí. Informace byly zpracovány do skic o umístění, charakteru a barvě kreseb. Vypracovaný plakát „Asociace Shetlandských ovcí“ ztvárňuje 63 nasbíraných variant. Některé z nich, např. gulmoget, brandet jsou spíše vzácné.